AFYONKARAHİSAR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı...

         İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hazırlanan program   Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla  başladı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunması ile sona erdi.
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı...

        Öğretmenler Günü programımız Rehberlik Araştırma Merkezi´nde Ali Çağlar Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin katkılarıyla yapıldı.Kutlama programına Sayın Valimiz Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Eray, Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak,İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN,Milli Eğitim Müdür Yardımcılarımız ve Şube Müdürlerimiz ,protokol üyeleri, daire müdürleri ile çok sayıda öğrenci ve veli  katıldı.

       Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını  Ali Çağlar Anadolu Lisesi Okul Müdürü Tevfik ÖZTÜRK, Emekli öğretmenlerimiz adına Zehra DÖNMEZ konuşma yaptı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN;’’ Öğretmenliğin büyük bir aşk olduğunu anlatmış bu dizelerle. Bir an düşünelim öğrenmenin sonunun olduğuna hangi öğretmenimiz inanır ki, hangimiz her şeyi bildiğimizi düşünürüz. Minik yüreklerle birlikte öğrenme ateşinin kıvılcımını ateşleriz de her bir öğrencimiz meşalelerini o kıvılcımla yakarlar işte o zaman büyürüz .Birlikte öğrenerek çoğalarak devam ederiz yolumuza. Sınıfa girdiğimiz an doğarız sabah güneşi gibi bilginin uçsuz bucaksız dünyasına. Her birimizin en büyük sevdası kara tahta başında bir elimizde tebeşir küçük bedenlere yeni ufuklar açmayı amaç edinmişiz bu sevda yolunda ne yapılacaksa itinayla yaparız. Amaç öğrenmek amaç öğretmek amaç hep beraber ilerlemek. Değerli öğretmen arkadaşlarım hatırlar mısınız sınıfta işlediğiniz ilk dersi ?Unuttunuz mu size pırıl pırıl gözlerle bakan bilgiye aç masum yürekleri? Biliyorum ki siz de benim gibi hatırlıyorsunuz. Ben ilk dersin heyecanını hangi sınıfa girsem anımsıyorum. Bizi öğretmen yapan bizi öğrencilerimize bağlayan da bu heyecan değil mi? Yeni bir yöntem ya da teknik kullanarak öğretmenin kolay yolunu bulmak, az zamanda çok yol almak hedefimiz ve hedefe ulaşan her adım hepimizi mutlu eder. Ebeveynler bazen kendi çocuklarını sevemezken biz yüreklerimizde binlerce çocuğa yer açarız ve her çocuğun yeri aynıdır kalbimizde. Dualar ederiz onlara da başarıları karşısında sevinç duyar acılarıyla gözyaşı dökeriz. Çünkü biz öğretmeniz.

 

       Kıymetli meslektaşlarım ; Topluma sahip çıkmanın en kolay yolu kendimizden geçiyor güzel huy, disiplin ahlak ,akılcı düşünce ve sağduyulu davranışlar geliştirerek yavrularımıza Yeni ufuklar açmalıyız. Yeni Ufuklar açmalıyız ki hainlerin hunharca saldırılarına göğüs gerebilsin evlatlarımız. Bu vatanın her karışını nasıl kazandığımızı bilmeli öğrencilerimiz. Ecdadımızı yakından tanımalıyız ki öğrencilerimize en doğrusunu anlatalım.15 Temmuz Günü dünya milletimizin ne yüce bir ulus olduğunu bir kez daha anladı. Bundan sonra böyle elim olaylar yaşamamak adına dinamik, ahlaklı, akademik anlamda başarılı, insani değerleri yüksek bireyler yetiştirmeliyiz. Bunları yapmalıyız ki çocuklarımız insan olabilsinler.2.dünya savaşı sırasında Nazi kampında kalmış bir lise müdürünün cümleleri beni derinden yaraladı. Hep birlikte kulak verelim şu insanlığın değerinin yalnızca akademik başarı olmadığını anlatan cümlelere.2.dünya savaşı sırasında Nazi kamplarında kalmış bir öğretmenim. Gözlerim hiçbir insanın görmemesi gereken şeyleri gördü. İyi eğitilmiş ve yetiştirilmiş mühendislerin inşa ettiği gaz odaları, iyi yetiştirilmiş doktorların zehirlediği çocuklar, işini iyi bilen hemşirelerin vurduğu iğnelerle ölen bebekler, lise ve üniversite mezunlarının vurup yaktığı insanlar.

 

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;

O benimdir, o benim milletimindir ancak.

 

Öğretmenlerim Mehmet Akif´i rahmetle anarken yazdığı mısraları şöyle yorumlamak istiyorum. Biz vatana, bayrağa, millete ve devlete sahip çıkan nesiller yetiştirirken korkmadan ilerlemeliyiz ki ilim ve fende yol alalım. Ne zaman elimizi taşın altına koyup bayrağımızı, vatanımızı sırtlanırsak işte o an bayraklar gönderde daha da coşkuyla dalgalanacak. Bizim tek ihtiyacımız genç nesilleri imanlı, inançlarına sahip çıkan ve düşünme becerisi yüksek insanlar olarak yetiştirmemiz. Zaten en parlak yıldız bizim, Zafer milletimizin. Hepimiz için tek yürek olup  birlikte çalışmak zamanı. Kalbimizdeki imanla temiz zihinlere dokunuyoruz. Öğrencilerime öğrettiğiniz her bir harf için hepinize minnettarım. Başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Öğretmenler gününüzü kutluyor ,saygılar sunuyorum.

 

Daha sonra kürsüye gelen Sayın  Valimiz Aziz Yıldırım; “Sözlerime başlarken ilk önce tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü gönülden kutluyorum. Ayrıca sizlere öğretmenlik, eğitim ve ilim konusunda birkaç önemli sözü hatırlatmak istiyorum. Bunlardan biri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; ‘Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.’ İkincisi Hz. Ali’nin (r.a.); ‘Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum.’ 29 harf öğreteni lütfen 40 ile çarpınız. Üçüncü söz ise Peygamberimiz ’den (s.a.v); ‘Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz.’ Tabii ki bu ilim öğretmenlerimizden öğreniliyor. Öğretenlerimizin değerlerini de bu sözlerle bir kez daha iyi anlamış olacağız.

Bugün Öğretmenler Günü, Büyük Atatürk’ün 24 Kasım 1928’de Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği tarihin yıl dönümüdür. Bu tarihi günde atılan adımı, Yüce Önder’in ulusumuzun önünde açtığı aydınlık yolda ilerlemesini, cehalet ve bilgisizliğe karşı yürüttüğü savaştan zaferle çıkmasını sağlamıştır.  Tüm eğitim camiamıza kutlu olsun!

Bizi ve çocuklarımızı yetiştiren, toplumun ve medeniyetimizin temelini atan öğretmenlerimizin bu anlamlı günlerini yürekten kutluyorum.

Değerli Öğretmenlerimiz;

Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Sevgi dağıtıp içimizi aydınlatan öğretmenler bizi doğruya yöneltir, bilgili kişiler olmamız için çaba gösterirler. Bize dünyayı tanıtırlar. Gerçeği, yeniliği, gelişmeyi ve bilimi anlatırlar. Karşı karşıya kalacağımız bütün zorluk ve engelleri aşarak, ruhumuzu her şartta diri tutmamızı sağlarlar.

Eğitim camiası olarak baş döndürücü bir hızla değişen, gelişen ve sanayileşen dünyamızdaki sürdürülen mücadelede hak ettiğimiz yeri almamız için gerekenleri öğrencilerimize öğretmek zorundayız. Teknolojisi yüksek olan ülkeler, daima kuvvetli, daima haklı ve daima hakim olmaktadırlar ve dolayısıyla tüm dünyada söz sahibi olmaktadırlar. Güçlü olabilmemiz için, çok çalışmak ve ileri teknolojileri üretmek ve kullanmak zorunda olduğumuzu bilmeli ve bildirmeliyiz.

Değerli Öğretmenlerimiz,

Hepimizin ortak hedefi Türk vatandaşlarının ve Türk toplumunun refah ve mutluluğunu artırmak, Türkiye Cumhuriyetini milli birlik ve bütünlük içerisinde, dünya devletleri arasında ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmanın seçkin bir ortağı yapmak olmalıdır.

        Bu gelişme sürecinde; bizi biz yapan milli ahlak ve milli kültürümüzün bozulup, yozlaşmadan kendimize has şekli ile evrensel kültür içinde korunup geliştirilmesine ve öğretilmesine önem vermeliyiz.

        Eğitim her yaşta çok önemlidir. Ancak doğru eğitimi vermek daha da önemlidir. Şöyle ki; 15 Temmuz’u hepimiz yaşadık. Bir daha 15 Temmuzlar yaşanmaması için eğitim verdiğimiz kişilere çok dikkat etmeli ve verdiğimiz konuları çok iyi vermeliyiz. Bilindiği gibi bu olumsuzlukları da eğitimli insanlar yaptı. Bir daha eğitim aldığı halde vatanına, milletine kast etmeyen insanlar yetiştirmek, bunlar siz değerli öğretmenlerimizin ve idarecilerimizin elindedir. Bu önemli konu siz değerli eğitimcilerimizin boynuna borç, omzuna yüktür. Allah bir daha bu güzel ülkemize böyle olumsuz durumları yaşatmasın.

       Değerli Öğretmenlerimiz;

Çocuklarımız için yapacağınız en önemli görev, onları geleceğe her bakımdan hazırlamanızdır. Çocuklarımız ve gençlerimiz çağın gerekleri doğrultusunda yetişmeliler. Yeteneklerini iyi öğrenmeliler. Müteşebbis olmalılar. Halk arasında çok güzel tabirlerimiz var. “Eski köye yeni adet gelmesi“, ‘Boynuzun kulağı geçmesi’, ‘icat çıkarma’ gibi sözler genelde olumsuz durumlarda söylenir. Ancak bunların hepsinin olması gerekiyor. Biz eski köye yeni adet de getireceğiz, boynuz kulağı geçecek, icat da çıkaracağız. Aksi takdirde ilerleme olmuyor. Aksi takdirde bizler yerimizde saymaya devam ederiz.  Çocuklarımız paylaşmayı ve yardımlaşmayı sevmeliler. Tarihimizi, göreneklerimizi, bizi biz yapan değerlerimizi, bugünlere nasıl geldiğimizi öğretmelisiniz ki cehalete açtığımız savaşı kazanabilelim.

     Değerli Öğretmenlerimiz,

Bu duygu ve düşüncelerle göstermiş olduğunuz üstün gayretlerinizin devamını diliyorum. Görevleri başında şehit olan ve vefat eden öğretmenlerimizi rahmetle anarken, ülkemizin geleceğine katkı sağlayacak olan çocuklarımızı yetiştirme görevine talip olan öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum.“ dedi.

       Konuşmalardan sonra Türk Tarih Kurumunca hazırlanan ‘Öğretmene Vefa’ isimli kısa film gösterisiyle devam eden törende 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında emekli olan öğretmenlerimize Valimiz Aziz Yıldırım tarafından ‘Hizmet Şeref Belgesi’ takdim edildi.

       Emirdağ Mithatpaşa Ortaokulu öğrencilerinden oluşan Barış Korosu adı verilen koro tarafından seslendirilen Türkçe ve İtalyanca müzikler izleyicilerden büyük alkış aldı.

         Mesleğe yeni başlayan öğretmen adaylarının ‘Öğretmenliğe Giriş Andını’ yapmasıyla coşkulu ve bir o kadar anlamlı anların yaşandığı törende ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Valimiz Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın tarafından hediyeleri takdim edildi.

 

      Öğretmenler Günü programımız Ali Çağlar Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan Tiyatro Gösterisi ile sona erdi.

25-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-2016

Karaman Mahallesi Karaman İş Merkezi Albay Reşat Çiğiltepe Caddesi No9 03100 Merkez / Afyonkarahisar - 02722137603 (PBX)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.