AFYONKARAHİSAR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Afyon Kodluyor Projesi İl/İlçe Ekipleri Toplantısı İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN’ın Katılımıyla Yapıldı...

Afyon Kodluyor Projesi İl/İlçe Ekipleri Toplantısı İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN’ın Katılımıyla Yapıldı...

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Afyon Kodluyor Projesinin il/ilçe ekipleri toplantısı; Emir Murat Özdilek Uygulama Oteli salonunda  İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Metin YALÇIN, Afyon Kocatepe Üniversitesi Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Fatih ÖZDİNÇ ve Afyon Kodluyor Projesi İl / İlçe Ekiplerinin katılımlarıyla gerçekleşti.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN, yaptığı açılış konuşmasında  " Çağımızda Bilişimsel Düşünme Yöntemi, çocuklarımızı dijital becerilerle donatarak yetiştiriyor, onları geleceğin dünyasına bugünden hazırlıyor. Bilişimsel düşünme artık tüm bireylerin günlük yaşamda karşılaştıkları problemleri çözme yeteneklerini geliştirmelerinde etkin rol oynamaktadır. Kodlama uygulamaları bu sebeplerle  21.yy.’da  yükselen değer olmuştur. 

Kodlamanın küçük yaşlarda öğrenilmesinin etkisi gerçekten çok büyüktür. Erken yaşlarda henüz çocuğun zihni yalnızca bilgisayar oyunlarıyla dolmamışken ona programın nasıl oluştuğunu anlatmak onlar açısından son derece önemlidir.

Projenin hedefleri arasında, öğrencilerimizin teknoloji okuryazarlığı becerilerini kazanması, teknolojiyi etkin bir şekilde kullanabilmeleri; bilim ve sanayi alanlarında üretken bireyler olmalarına katkı sağlanmasının yanı sıra, çevrelerindeki problemlerin farkında olan, problem çözme, analitik düşünme, yaratıcı düşünme ve iletişim becerileri gelişmiş bireyler olmalarının sağlanması yer almaktadır. Proje çerçevesinde yürütülen çalışmalarla kodlamayı somutlaştıran faaliyetlerin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir ayrıca proje sürecinin yönetilmesi ve yaygın etkisinin artırılması için ilçelerde kodlama atölyeleri kurulması planlanmaktadır.

Afyon Kodluyor Projesi özellikle ülkemizin 10. Kalkınma Planı, 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşmada etkin rol oynayacak nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlayacaktır.  Geleceğin dâhilerinin bizim çocuklarımız arasından çıkacağına inanıyorum. Onları  aydınlık  bir gelecekte başarılı, azimli ve kariyer sahibi bireyler olarak hayal ediyorum. Bu vesileyle projeye katkı sunan öğretmenlerimize teşekkür ederim. " diyerek sözlerine son verdi.

Afyon Kodluyor Projesi İl Ekibinden Serkan KOCAÇİL, proje süreci ve eğitimler hakkında bilgi verdi. Tüm ilçelerde kurulması planlanan kodlama ve robotik atölyelerinde alandaki tüm araç gereçlere ulaşabilen öğrencilerin yaparak yaşayarak eğitim göreceğini ve kodlama konusunda öncü bireyler yetiştirme hedefine her geçen gün yaklaşılmakta olunduğundan bahsetti. Afyon Kodluyor projesinin üreten, sorgulayan, bilişimsel düşünen nesiller yetiştirme hedefinde hızla ilerlediğini söyledi.

Proje İl / İlçe ekiplerinin, projeyi değerlendirme ve geliştirme amacıyla yaptığı grup çalışmaları ve sunumların ardından toplantı sona erdi.

22-03-201822-03-201822-03-2018

Karaman Mahallesi Karaman İş Merkezi Albay Reşat Çiğiltepe Caddesi No9 03100 Merkez / Afyonkarahisar - 02722137603 (PBX)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.