AFYONKARAHİSAR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Afyonkarahisar’a İhtisaslaşmış Meslek Lisesi Kazandırılıyor...

        İlimiz Mesleki Teknik Eğitim Okul Yürütme Kurulu toplantısı özel gündemle Vali Yardımız Sayın Erhan GÜNAY’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya Afyonkarahisar Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Afyonkarahisar Ticaret Borsası, Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Afyonkarahisar Barosu, TMMOB Makine Mühendisleri Odası birer temsilci ile katılırken.....
Afyonkarahisar’a İhtisaslaşmış Meslek Lisesi Kazandırılıyor...

    Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir YEŞİLAY, S.S Afyon İkinci Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Bakanı Bekir KOÇAK,Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası Başkanı Kadir ARIK, AFSİMED Başkanı Metin MERCAN, TKDK İl Koordinatörü Zülgari ÖZDEMİR ile hizmet sektöründen termal turizmi temsilen de Korel Resort Termal Otel Genel Müdürü Ümit UYSAL ile İkbal Termal Otel Genel Müdür Yardımcısı Murat TOKER ile İlimiz merkezinde bulunan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı faaliyetini sürdüren Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürleri katıldı. Toplantıda Vali Yardımcısı Sayın Erhan GÜNAY açılacak olan İhtisaslaşmış Mesleki Lisesinin sektörün ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmesi gerektiğini ve söz konusu okulda sektörün ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde nitelikli bir eğitim verilmesi amaçlandığını vurguladı.İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN katılımcıların bu konudaki önerilerinin önemli olduğunu belirterek planlamanın doğru yapılabilmesi için toplantıda alınacak kararların belirleyici olduğunu vurguladı ve Bakanlığımızın bazı illere yönelik yaptığı çalışma gereği ilimizde de Belirli Bir Alanda İhtisaslaşmış Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açılması için planlamalara başlandığını sözlerine ekledi.İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Mustafa AKÇİL bölge ve ilimiz ile ilgili istihdam oranları ile sektör istatistiklerini gösteren sunum yaparak, açılacak olan okulun özel statüde bir okul olduğunu, ilimizi temsil edecek bir alanın belirlenmesinin markalaşmış olmak adına oldukça önemli olduğunu belirtti.

    Toplantıda katılımcıların görüşleri ve Bakanlığımızın alan/dal programları doğrultusunda ilimizde Makine alanında ve Mermer İşleme, Bilgisayarlı Makine İmalatı, Makine Bakım Onarım dallarının olduğu bir İhtisaslaşmış Meslek Lisesi açılmasına oy birliği ile karar verilirken bu alanın yanı sıra sektör temsilcilerinin ve ilimizdeki sektörün gelişim gösterdiği alanlar olan Termal, Gıda ve Tarım alanlarında da nitelikli personel yetiştirilmesinin sektörün ihtiyacını karşılamak adına önemli olduğu vurgulandı. Bu alanlarda eğitim kurumları ve sektör işbirliği ile ihtiyaca yönelik çalışmalar yapılması, meslek liseleri ve ilgili sektör arasında işbirliği protokolleri imzalanarak sektör taleplerine yönelik olarak ilgili sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman yetiştirilmesi konusunda, eğitim kurumlarında bulunmayan ancak sektörde kullanılan donanım malzemelerinin sektör tarafından karşılanması, öğrencilere sektörün talep ve ihtiyaçları doğrultusunda eğitim verilmesi konularında ortak çalışmaların yapılmasının önemine değinildi. 

   Bu alanlarla ilgili olarak da meslek liselerinin ilgili sektörle işbirliği protokolü imzalayarak ihtiyaçların karşılanması ayrıca bu meslek alanlarıyla ilgili alan/dal modülü yazılmasının Bakanlığımıza teklif edilmesine karar verildi.  Toplantının gerek katılımcılar açısından gerekse ilimiz açısından faydalı bir toplantı olduğu dile getirilerek tüm katılımcılara teşekkür edildi. Toplantı fotoğraf çekimi ile sona erdi.

24-01-201724-01-2017

Karaman Mahallesi Karaman İş Merkezi Albay Reşat Çiğiltepe Caddesi No9 03100 Merkez / Afyonkarahisar - 02722137603 (PBX)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.