AFYONKARAHİSAR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bugün Çanakkale Ruhu Bir Kez Daha İçimizi Coşturdu...

Müdürlüğümüz  Kocatepe Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından  hazırlanan  “Çanakkale  Zaferi’nin 101. Yıl  Dönümü  ve  Şehitleri  Anma  Günü” programı 18  Mart 2016  Cuma  günü  saat  10.45’te  Rehberlik  Araştırma Merkezi  salonunda  etkileyici  sunumlarla  gerçekleştirildi.
Bugün Çanakkale Ruhu Bir Kez Daha İçimizi Coşturdu...

     Törene  İl  Valisi  Hakan Yusuf  GÜNER,  Milletvekilleri Ali ÖZKAYA, Mehmet PARSAK ve Burcu KÖKSAL, İkmal ve Garnizon Komutanı  Tuğgeneral İsmet GÜLMEZ, Belediye Başkanı Burhanettin ÇOBAN,  Cumhuriyet  Başsavcısı  Bayram ERAY, Baro Başkanı Av. Turgay ŞAHİN, Vali Yardımcısı  Erhan  GÜNAY, İl Jandarma  Komutanı J.Kd. Albay  Yusuf Kenan  TOPÇU, İl  Emniyet Müdürü İbrahim ÖZEL, İl Genel Meclisi Başkanı salih SEL  ve Millî Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN’ın yanı sıra il  müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, okul müdürleri, şehit  ve  gazi yakınları ile  askerî ve  mülkî  amirler katıldılar.

     Yoğun katılımla  gerçekleştirilen  tören şehitlerimiz için saygı duruşu yapılmasının ardından  Kocatepe  Anadolu  Lisesi  korosu  eşliğinde  İstiklal Marşı’mızın  okunması ile başladı. Okul Müdürü Basri İŞLEK  günün anlam ve önemi  ile  ilgili olarak  yaptığı konuşmasında Çanakkale  Savaşlarında milletimizin   İtilaf  Devletlerine karşı  onurumuzu  korumasını bildiğini,  tarihimizde bir dönüm noktası olan bu zaferle  mukaddes  vatan  toprakları uğruna  seve  seve canını veren aziz  şehitlerimizin dünyada eşi benzeri olmayan  bir destan yazmış olduğunu  belirtti. Çanakkale Zaferinin genç nesillere iyi  anlatılmasının şehitlerimize  karşı önemli bir vazifemiz  olduğunu vurguladı.

     Garnizon Komutanlığı Piyade Üsteğmen  Fuat  DİRİK tarafından slayt gösterisi eşliğinde  yapılan      “ Çanakkale Savaşları” konulu  sunumla  Çanakkale’nin  tarihî  boyutu  ele alındı.

     Fuat DİRİK’in sunumunun  ardından Kocatepe Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Mehmet GÜNDÖNER’in seslendirdiği  Çanakkale Türküsü ile Yemen Türküsü   seyircilere  duygulu  anlar yaşattı. Okulun Tarih Öğretmeni  Süleyman  ILGIN, Afyonkarahisar´ın  Sultandağı  İlçesi´ne  bağlı Karapınar  Beldesi´nde ´Heykel Koca´ olarak bilinen Çanakkale askerlerinden Mustafa Ülker´in  Çanakkale Savaşı’nda düşman siperlerindeki mitralyözü  kahramanca alışının hikayesini  anlattı. Öğrenciler  tarafından  dramatize edilen  mitralyözün  alınması  ve  bir askerimizin  şehit  düşmesi sahnesi    gözleri  yaşarttı.

     Programın  son bölümünde öğrenciler  tarafından “ Dur Yolcu” isimli drama  sahneye  kondu. İçinde  Dur  Yolcu, Bu Vatan Kimin, Çanakkale Destanı gibi  kahramanlık şiirleri ve  Yeni Cami  Avlusunda  Ezan  Sesi  Var türküsünün  yer  aldığı,  savaş   ve  şehitlik  sahnelerinin  canlandırıldığı  drama  ilgiyle ve  coşkuyla izlendi.

 

     Tören   sonunda ezan  sesiyle birlikte sahnede büyük bir Türk Bayrağının açılması ve Bayrak şiirinin  okunması  seyircilerin millî  manevî  duygularını coşturdu.

18-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-2016

 

Karaman Mahallesi Karaman İş Merkezi Albay Reşat Çiğiltepe Caddesi No9 03100 Merkez / Afyonkarahisar - 02722137603 (PBX)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.