AFYONKARAHİSAR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde Dezenfektan Üretiminden Sonra Koruyucu Maske Üretimi de Başladı...

Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde Dezenfektan Üretiminden Sonra Koruyucu Maske Üretimi de Başladı...

İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN, tüm dünyayı saran koronavirüsün Ülkemizde de görülmesinin ardından koruyucu yüz maskesi ve cerrahi maske kullanımında artış yaşandığını ve gerek sağlık kuruluşlarında çalışanların gerekse de virüse karşı kendi önlemini alanların kullandığı maskelere talebin her geçen gün artığını ifade etti.

YALÇIN; "Piyasada maske bulma sıkıntısı yaşanması üzerine Milli Eğitim Bakanlığımızın Koronavirüs tedbirleri kapsamında dezenfektan üretiminin ardından Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde maske üretimine başlanarak bir boşluğu daha doldurmuş olduk" dedi.

Okul Müdürümüz Mehmet İVECEN'den üretim süreci ile ilgili bilgiler alan İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN; "Bakanlığımızın almış olduğu bu kararın ardından ihtiyaçlara cevap verebilmek adına harekete geçtik. Okulumuz bir haftalık Ar-Ge çalışmasının ardından yüz koruyucu maskelerinin kalıplarını çıkararak seri üretime geçti. 0.40 mikron kalınlığında, kırılmaz ve çizilmez, yüzde 90 şeffaf geçirgenlik görüş alanı bulunan ve kullanımı kolay, alına zarar vermeyen, yumuşak plastikten yapılmış olan maskemizde sağlığa zararsız başlık kullanıldı. Okulumuzun  tamamen kendi imkanlarıyla yapmış olduğu Lazer makine ile Makine Teknolojileri Alan öğretmenlerimiz, Müdür yardımcılarımız ve öğrencilerimizle plastik malzemeden şeffaf yüz maskesi üretildi. Şeffaf Yüz maskesi üretimi 3D yazıcılar ile yapılan üretimin yavaş olmasından dolayı Ar-Ge çalışması sonucunda yeni bir tasarım dizayn edilerek CO2 Lazer makinamız ile üretim yapmaya başlandı.  Günlük 400 adet üretebilecek kapasiteye sahibiz. Ürettiğimiz Cerrahi yüz maskeleri 3D yazıcılarda yapılanlara göre daha ucuz, daha hızlı ve ayrıca hijyen acısından daha güvenilir ve daha hafiftir. Şu ana kadar Afyonkarahisar İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Afyonkarahisar Belediyesi, Afyonkarahisar Ticaret Borsası, Aile Sağlığı Merkezleri ve Ecza Depoları olmak üzere 400 adet şeffaf yüz maskesinin dağıtımını gerçekleştirdik. Malzeme hammadde sıkıntımız yok. Talepler geldiği sürece şeffaf yüz koruyucu maske yapımına da devam edeceğiz" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN süreçte emek harcayan başta Okul Müdürümüz Mehmet İVECEN olmak üzere okul idarecilerimize, alan öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür edip tüm vatandaşlarımıza sağlıklı günler dileyerek açıklamalarını sonlandırdı.

14-04-2020

Karaman Mahallesi Karaman İş Merkezi Albay Reşat Çiğiltepe Caddesi No9 03100 Merkez / Afyonkarahisar - 02722137603 (PBX)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.