AFYONKARAHİSAR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“ Gençliğin Yüreğine Dokunmak ” Projesi Gençlerin Yüreğine Dokundu...

16/12/2015  Çarşamba günü  İl Millî  Eğitim Müdürlüğümüz  koordinatörlüğünde yürütülen   “ Touching  the  Hearts of  YOUTH ” (Gençliğin Yüreğine Dokunmak)  adlı  gençlik  değişimi projesinin kapanış  toplantısı  yapıldı.
“ Gençliğin Yüreğine Dokunmak ”  Projesi  Gençlerin  Yüreğine  Dokundu...

       Polonya’dan Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığına bağlı bir Eğitim ve Gençlik Çalışmaları Merkezinin  proje  ortağımız  olduğu  bu proje ile amacımız, gençlerin bir araya gelerek “okul devamsızlığı ve erken okul terklerinin sebepleri ve bu konuda alınabilecek olası önlemler” üzerine araştırmalar, çalıştaylar  yaparak bu konuda farkındalık kazanmalarına; akran öğrenimi aracılığıyla yeni kültürler, alışkanlıklar ve yaşam tarzları keşfetmelerine olanak tanımaktır. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz  Ar-Ge ekibinden 2  öğretmen  ve 4  farklı  okulumuzdan seçilen 8 öğrenciden  oluşan  proje  ekibi 7-14  Aralık günleri  arasında  Polonya Hareketliliği ’ne  katılarak  ülkemizi  temsil etmiştir.

        Saat  13.30’da İbrahim Evren Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesi konferans  salonunda  düzenlenen  proje  kapanış toplantısına  İl Millî Eğitim  Müdürümüz Metin YALÇIN, İbrahim  Evren Meslekî  ve  Teknik  Anadolu  Lisesi  Müdürü  Meral  YILMAZ,  Proje  Koordinatörü, Müdürlüğümüz  Ar-Ge  birimi  personeli  ve  proje katılımcısı  öğrencilerin  yanı  sıra ilimiz  merkezindeki  resmî/ özel  her türdeki  ortaöğretim  kurumlarından  1  yönetici,  1  öğretmen  ve  4 öğrenci  katıldı.  Millî  Eğitim  Müdürümüz yapmış  olduğu  konuşmada projede  yer alan  gençlerimizin  yakalamış olduğu bu şansı ve  güzel  deneyimi  salonda  bulunan  arkadaşlarıyla  paylaşmasının çok  önemli  olduğunu belirtti  ve  projede  amacın  yabancı bir  ülkeyi gezmek değil  ülkemizde  de sorun teşkil eden okula  devamsızlık  ve  erken okul  terkinin  araştırılması,  bu konu üzerinde  çalışılması olduğunu vurguladı.Gençlerin bir  haftada  oluşan  dostluklarının  ve  birbirlerinden  ağlayarak ayrıldıklarını  söylemelerinin çok  etkileyici olduğunu ifade  etti.  Projeye  destek  veren okul  yöneticilerine,  Müdürlüğümüz  Ar-Ge birimine ve katılımcı  öğrencilere teşekkür  etti. 

 

          Ar- Ge biriminin  projenin  yazılım süreci,  okullarda  uygulanma  aşaması,  proje  katılımcısı öğrencilerin seçim  süreci ve  projenin  amaçları  hakkında  bilgilendirmelerde  bulunmasının  ardından katılımcı öğrenciler  Polonya’ya  yolculukları, yolculuk  esnasında   yaşadıkları,  oradaki  akranlarıyla  ilişkileri,  projenin  kendilerine  kazandırdıklarıyla ilgili  deneyimlerini  salonda  bulunan  öğrenci  arkadaşlarıya paylaştılar.  Öğrencilerimiz  projenin  kendilerine  çok  heyecan verdiğini, insanlar  arasındaki iletişimde dil  bilmemenin   engel  olmadığını ve  bu  proje  sayesinde  başka bir  ülkede  kültürümüzü  tanıtma  fırsatı  bulmalarının  gurur  verici olduğunu  belirttiler. Katılımcı  öğrencilerden  Aleyna  İŞBİLEN’in  velisi  kısa bir  konuşma  yaparak projenin  çocuklarına  olan  katkılarından bahsetti ve  Müdürlüğümüze  bu  tür çalışmalar için teşekkür  ettiğini  söyledi.  Proje  ekibinin  Polonya’daki çalışmalarını içeren  videonun  izlenmesi  ve  çalışmalara ait  fotoğraflardan oluşan serginin  gezilmesinin  ardından toplantı  sona  erdi.

16-12-201516-12-2015

Karaman Mahallesi Karaman İş Merkezi Albay Reşat Çiğiltepe Caddesi No9 03100 Merkez / Afyonkarahisar - 02722137603 (PBX)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.