AFYONKARAHİSAR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Eğitim Tarih Müzesi Afyon Lisesinde Açıldı...

İl Eğitim Tarih Müzesi Afyon Lisesinde Açıldı...

Afyon Lisesinde gerçekleştirilen Tarih Eğitim Müzesi açılış programına Ak Parti Afyonkarahisar Millet Vekili Hatice Dudu ÖZKAL, Vali Yardımcısı Erhan GÜNAY, İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hikmet TUNCER, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN açılışı gerçekleştirilen Tarih Eğitim Müzesi ile ilgili yaptığı açılamada;

Gençlerin; milli, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; sanat eseri, müze ve anıtlar gibi milli değerlerimizi tanıyan, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantıları arasında nesneler aracılığıyla bağlantı kurarak, gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla; Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde mevzuat hükümleri doğrultusunda her ilde bir “Eğitim Tarih Müzesi”nin oluşturulması planlanmıştır.

Bu planlama çerçevesinde oluşturulan “İl Eğitim Tarihi Müzeleri” ile ülke genelinde müzelerin önemi konusunda başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması ve müzelerin okulların yaşayan birimi ve etkin bir öğrenme ortamı haline getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde; il genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan; evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf, video film, film şeridi, dia, eğitim araç ve gereçleri, özellikle geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objeler il milli eğitim müdürlükleri tarafından belirlenen okul veya kurumlarda toplanmış ve planlama kapsamında, tarihi Afyon Lisemizde “İl Eğitim tarih müzesi” kurulmuştur dedi.

 

Müzede sergilenen materyaller protokol üyeleri tarafından ilgi ile incelenip toplu fotoğraf çekiminin ardından açılış programı sona erdi.

24-11-201724-11-2017

 

Karaman Mahallesi Karaman İş Merkezi Albay Reşat Çiğiltepe Caddesi No9 03100 Merkez / Afyonkarahisar - 02722137603 (PBX)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.