AFYONKARAHİSAR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Metin YALÇIN Tübitak 4007 Bilim Şenliği Etkinliklerine Katıldı…

İl Milli Eğitim Müdürü Metin YALÇIN Tübitak 4007 Bilim Şenliği Etkinliklerine Katıldı…

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Etkinliklerimizde  19 farklı alandan 54 farklı atölye,  Afyonkarahisar merkez, ilçe, köy ve kasabalarında öğretmen olarak görev yapan 51 Atölye Liderimiz tarafından 3 gün boyunca 156 saat faaliyet gösterecektir. Şenliğimizin açılışının yapıldığı 20 Eylül Perşembe gününden kapanışın yapılacağı 23 Eylül Pazar gününe kadar, 156 saatlik bilimsel atölyeler, saat 18.00’ dan itibaren faaliyet gösterecek ve Türkiye’nin farklı illerinden gelen konuşmacıların yer alacağı 6 bilimsel söyleşi, gösteri deneyleri, robot gösterileri, projelerle Afyonkarahisar Filmleri, “Bilim ve İnsan” temalı tiyatro gösterisi, “Bilim ve Sanat İç İçe”  temalı resim sergisi, Akdağ Ekolojik Gezisi, Afyonkarahisar Müzik Öğretmenleri Topluluğu Müzik Dinletisi, Tarım ve Orman Bakanlığı V. Bölge Müdürlüğümüzün, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi Müdürlüğümüzün, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüzün, Halk Eğitim Merkezimizin, AFDOS ve Afyon Frig fotoğraf derneklerimizin serbest stant ve atölyeleriyle  öğretmen, öğrenci ve veliler öncelikli olmak üzere toplumun her kesiminden 3000 kişiye ulaşılacaktır.

 Kamil Miras Anadolu Lisesinde düzenlenen bilim şenliği açılış töreni ile başladı. Törene Sayın Valimiz Mustafa TUTULMAZ, Belediye Başkanımız Burhanettin ÇOBAN, İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN  ve protokol üyeleri katıldı.

Bilim şenliği açılış konuşmasında İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN ;’’Yirmi birinci yüzyılın ilk çeyreğinin tamamlanmasına sayılı günler kalmışken; Dünyadaki eğitim ve öğretim anlayışı her geçen gün kendini yenilemektedir. Bu kapsamda eğitim ve öğretim, kara tahta önünde, dört duvar arasındaki sınıf ortamından çıkıp; sürekli kendini güncelleyen bilgi ve teknoloji ışığında teoriden pratiğe doğru tarif edilemez bir hızla ilerlemektedir.

Eğitim ve Öğretim artık tek düze; kitaplardan, öğretmenin bilgiyi sunmasıyla değil; öğrenenin araştırması, keşfetmesi ve uygulamasıyla geçerlilik kazanan bir faaliyetler zinciri haline gelmiştir. Bu bağlamda (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) TÜBİTAK ‘ ın desteklediği Bilim ve Toplum Programları değişen ve gelişen eğitim ve öğretim anlayışında yadsınamaz bir yere sahiptir. Bilim ve Toplum programları içinde en çok katılımcıya, yediden yetmişe öğrenci, öğretmen, velilerle beraber tüm halka hitap etme özelliğine sahip  TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği projesini gerçekleştiriyor olmaktan kurumum ve şahsım adına büyük mutluluk duyuyorum.

Bilime Açılan Kapı: Afyonkarahisar TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliğinin yazım aşamasından başlayarak, projenin hazırlanması ve uygulama sürecinde; kurumumuzdan desteğini esirgemeyen; başta Sayın Valim Mustafa TUTULMAZ beyefendi olmak üzere, Belediye Başkanımız Burhanettin ÇOBAN’a, bütün kamu kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederim. ‘’diyerek sözlerine son verdi. 

Sayın Valimiz Mustafa TUTULMAZ konuşmalarında; Tübitak bilim şenliği dolayısıyla bir araya gelindiğini, bilim şenliğinin ilime açılan bir kapı olduğunu aynı zamanda etkinliklerin bu faaliyetleri eğlenceli hale getirdiğini söyledi.

Gelişmiş ülkelerin temelinde bilim yattığını belirtti. Gerek üretimde, gerekse günlük kullanım ortamında bilme yakın ülkelerin daha da gelişeceğini, bilimden uzak olan ülkelerinde geri kalacağını vurguladı.

Ülke olarak 2023,2053 ve2071 hedeflerine ulaşabilmemiz için gençlerimizin özellikle bilimle donanımlı hale gelmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Bilim Şenliğinde emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

 Bilim Şenliği Etkinlikleri için hazırlanmış  bilim atölyelerini Sayın Valimiz Mustafa  TUTULMAZ, Belediye Başkanı ÇOBAN, İl Milli Eğitim Müdürü YALÇIN ve İl Müdürlerimiz gezerek  atölye liderlerimiz ve rehber öğrencilerimizden bilgi aldı. Protokol üyeleri  Bilim Şenliğinde öğrencilerimizle atölyelerde etkinliklere katıldı. Protokol üyeleri İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN’a yapılan etkinliklerle ilgili beğenilerini iletti. Bilim şenliği açılış töreni hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

20-09-201820-09-201820-09-201820-09-2018

Karaman Mahallesi Karaman İş Merkezi Albay Reşat Çiğiltepe Caddesi No9 03100 Merkez / Afyonkarahisar - 02722137603 (PBX)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.