AFYONKARAHİSAR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN, ABİDE -10 Puanlama Çalıştayını Ziyaret Etti...

İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin  YALÇIN, ABİDE -10 Puanlama Çalıştayını Ziyaret Etti...

Hoca Ahmet Yesevi Ortaokulu'nda İl Ölçme Değerlendirme Merkezimizin  ABİDE -10 Puanlama Çalıştayı'na  İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Fatih AKÇİL  ve ABİDE - 10 puanlamasında görev alan  öğretmenlerimiz   katıldı.

ABİDE - 10 puanlamasında görev alan öğretmenlerimizi ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN,   yapılan puanlama çalışmaları hakkında İl Ölçme Değerlendirme Merkezi personelimizden bilgi aldı.

ABİDE Projesiyle farklı soru türleri kullanılarak öğrencilerin üst düzey zihinsel özelliklerine sahip olma durumlarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bunun sonucunda da ulusal düzeyde bir izleme-değerlendirme sisteminin kurulması planlanmaktadır.

25 Nisan 2019 tarihinde ülke genelinde pilot olarak uygulanan ABİDE-10 uygulamasının ikinci aşaması olan puanlama çalışmasını yürüten öğretmenlerimizle buluşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN; "Bilindiği üzere eğitim sistemimizde öğrenci seçme ve yerleştirme sınavlarında çoktan seçmeli sorular kullanılmaktadır. Ancak çoktan seçmeli sorular, öğrencilerin cevapları kendilerinin oluşturmasına imkân vermez. Bu tür sorularda seçenekler vardır ve öğrencilerden seçenekler arasında tercih yapmaları beklenir. Bu nedenle bu tür sorularla öğrencilerin eleştirel düşünme, problem çözme, yorum yapma gibi üst düzey zihinsel özelliklerinin ölçülmesi zordur. Öğrencilerin üst düzey zihinsel özelliklerini ölçmek için açık uçlu soruların kullanımı daha uygundur. Çünkü açık uçlu sorular öğrencilere düşünme ve kendi cevabını oluşturma imkânı vermektedir" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN, öğretmenlerimizin yaptıkları çalışmanın bir kişi veya bir kurum adına olmadığını, bakanlık adına olduğunu, öğrencilerimizin daha iyi eğitim almalarına hizmet eden bir kamu hizmeti olduğunu belirtti. Görev alan öğretmenlerimize teşekkür ederek ziyaretini sonlandırdı.

21-06-201921-06-201921-06-201921-06-2019

Karaman Mahallesi Karaman İş Merkezi Albay Reşat Çiğiltepe Caddesi No9 03100 Merkez / Afyonkarahisar - 02722137603 (PBX)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.