AFYONKARAHİSAR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN, Bilgisayarsız Kodlama Çalışmaları İçin Nasreddin Hoca Anaokulu Ziyaret Etti...

İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN, Bilgisayarsız Kodlama Çalışmaları İçin Nasreddin Hoca Anaokulu Ziyaret Etti...

Afyonkarahisar´ da ilk defa okul öncesi dönemde bilgisayar kullanmadan kodlama eğitimi veren Nasreddin Hoca Anaokulu tarafından oluşturulan Bilgisayarsız Kodlama Oyun Seti ve Kodlama Bahçesi  çalışmalarını yerinde incelemek üzere  İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN okula ziyarette bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ´Afyon Kodluyor´ projesi ile de desteklediği bu çalışmada, bilişim çağının gerekliliklerinden yola çıkarak eğitimde geleneksel yöntemler dışında öğrencilerimize farklı yöntemler kullanarak öğrenme ortamı sunmanın daha hızlı ve kalıcı davranış değişikliği oluşturacağı ifade edildi. Çocuklar bu yaşta soyut düşünme becerisini kazanamadıkları için kodlama eğitimin oyun ile desteklenerek somut materyaller ile verildiğinde daha kalıcı öğrenmenin gerçekleştiğini, öğrencilerin günlük hayatta farklı düşünme tekniklerini kullanmasına olanak sağlayacak oyun ve eğlence ortamı sunarak öğrenmesini kolaylaştıracak nitelikte ahşap kod blokları ve materyaller ile görsel programlama yapabilecekleri Bilgisayarsız Kodlama Oyun Seti oluşturulduğu ifade edildi. Afyonkarahisar´ da belki Türkiye´ de ilk olan Bilgisayarsız Oyunlaştırılmış Kodlama Seti ve Kodlama Bahçesi projesi ile ülkemizin 2023 hedefleri arasında olan bilişim alanında söz sahibi olma gayreti içinde çalışmaların devam edileceği belirtildi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN, kodlama eğitimine erken yaşlarda başlanması gerektiğini, hayatın başlarında kodlamayı öğrenen öğrencilerin, programlamanın arkasındaki mantık ve ileri düşünceyi derin ve daha kapsamlı bir şekilde kavradığını belirtti. Yaşamın erken dönemlerinde bir dil öğrenmek gibi, gelişimin başlarında bu tip düşünceyi öğrenmek ve uygulamanın, çocuğun beynini halen gelişmekte olan haliyle etkilediğini söyledi. Bu nedenle, erken öğrenenlerin bu alanda daha fazla başarı elde ettiğini,  ancak çocuklarımızın bu eğitim yolculuğuna başlaması için süreci  eğlenceli ve etkileşimli bir hale getirmenin gerekliliğinden bahsetti. Müdürlüğümüzün Afyon Kodluyor projesi kapsamında kodlama eğitimini okul öncesi ve ilkokul 1-2 düzeyi gibi küçük yaş gruplarında da yaygınlaştırmak için , müdürlüğümüzce çalışmaları ayrıca  başlatılan Kodlama Eğitim Robotunu, yakın zamanda ilimizdeki tüm okul öncesi kurumlara tanıtımlarının yapılıp, paylaşılacağını söyledi.

Nasreddin Hoca Anaokulu Müdürü Nurşen TEZGİDEN , İl Milli Eğitim Müdürümüze desteklerinden dolayı teşekkür ederek, çalışmaların titizlikle devam edeceğini belirtti.

Öğretmenlerin hazırladıkları örnek ders gösterimleri ve fotoğraf çekiminin ardından ziyaret sona erdi.

18-04-201818-04-201818-04-2018

Karaman Mahallesi Karaman İş Merkezi Albay Reşat Çiğiltepe Caddesi No9 03100 Merkez / Afyonkarahisar - 02722137603 (PBX)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.