AFYONKARAHİSAR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN "Kendin Yap Atölyeleri" Sözleşme ve İmza Törenine Katıldı...

İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Zafer Kalkınma Ajansı işbirliğiyle ilimizde kurulacak olan "Kendin Yap Atölyeleri" sözleşme ve imza töreni Afyonkarahisar Belediyesi Konferans Salonunda yapıldı.

Törene Afyonkarahisar Valimiz Mustafa TUTULMAZ, Milletvekillerimiz Veysel EROĞLU, İbrahim YURDUNUSEVEN, Belediye Başkanımız Mehmet ZEYBEK, ZEKA Genel Sekreteri Veli OĞUZ, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin ÇOBAN, İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN, Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz, ATSO Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü KÖSE, Bilim Kahramanları Derneği Genel Sekreteri Aslı YIKICI YURTSEVER, öğrencilerimiz katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende öncelikle Program Yönetim Birimi Uzmanı Ezgi GEÇİN sunum yaptı.

Afyonkarahisar YENEP proje sunumu için İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Ar-ge Biriminden Nursefa KESKİN sunum yaptı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN konuşmasında; "İlimizdeki 6-14 yaşları arasındaki öğrencilerimizin mesleki yönelimlerinin artırılarak geleceğin teknolojilerine uygun bilgi ve donanıma sahip bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlamayı amaçlayan YENEP projesi kapsamında sabit ve mobil atölyeler kurulacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı (YENEP)'in amacı olanTR33 Bölgesi'nin dijital dönüşüm sürecini hızlandıracak ve sürdürülebilir kılacak geleceğin nitelikli iş gücünün oluşturulması amacıyla okul çağındaki çocuklarımızın tasarım, yenilikçilik, üretkenlik kapasitesinin geliştirilmesi için çalışmalarına başlamıştır ve bu konuda gereken titizliği göstermektedir" dedi.

ZEKÂ Genel Sekreteri Veli OĞUZ'un proje hakkında görüşlerini açıklamasının ardından söz alan Milletvekilimiz Veysel EROĞLU'da projeyi çok önemsediğini ve heyecanlandığını belirterek: "Çok önemli bir toplantıdayız. Türkiye kıskaç altında. Dolayısıyla ülkemizi ayakta tutabilmek için güçlü olmak zorundayız. Bunun da yolu fikir üretmekten, bilgi teknolojileri ve yapay zekâyı yakından takip etmeli ve onları geride bırakabilecek projeler üretmeliyiz. Kalkınma eğitimden başlar. Biz 2023-2053-2071 hedeflerini yakalamak istiyorsak geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmeliyiz. Çünkü dünyada bir yarış var. Yarışı kaybeden yok olur. Bu noktada hepimize büyük görevler düşüyor. Büyük düşünmeye mecburuz. Üretelim, ileri teknolojiyi kullanalım. Kalkınmanın temeli budur. Bunlar olmazsa bizler kaybederiz. Bu tür projelere ve daha büyüklerine destek olalım. Fikir üretelim" diye konuştu.

Gelecek eğitilmiş insandadır diyen ve projenin önemine dikkat çeken Afyonkarahisar Valimiz Mustafa TUTULMAZ; "Mutlu olduğum günlerden birini yaşıyorum. Afyonkarahisar ve ZEKA'ya bağlı diğer iller olarak bu rekabette en azından geri kalmamak adına farklı şeyleri yapmamız gerektiğine inanarak böyle bir projeyi faaliyete geçiriyoruz. Burada çağımızın ihtiyacı olan üretim yeteneği üst düzeyde olan, yeni buluşlar yapabilecek, dijital düşünebilen gençlerin yetişmesine alt yapı oluşturacak. Tabi bunlar her şey değil. Bunlar sadece bu işin başlangıcı. Yeteneklerin görülmesine katkı sağlayacak ve bu yeteneğinin o alanda olduğunu düşünen öğrencilerimiz, gençlerimiz geleceklerini bu alanda daha fazla kurgulayarak hem kendi geleceklerini, hem de ülkemizin ve bölgemizin geleceğine de büyük katkı sağlayacaklar. Bundan büyük mutluluk duyuyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 9 proje ile ilimize 2 Milyona yakın bir kaynak transferi yapılmış olacak" dedi.

Konuşmaların ardından Robotik ve Sanlap firmaları robot gösterileri sundu.

Kendin Yap Atölyeleri sözleşmesine tarafların imza atması ile tören sona erdi.

20-09-201920-09-201920-09-201920-09-2019

Karaman Mahallesi Karaman İş Merkezi Albay Reşat Çiğiltepe Caddesi No9 03100 Merkez / Afyonkarahisar - 02722137603 (PBX)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.