AFYONKARAHİSAR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizde Disleksi Farkındalığı Artıyor

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürütmekte olduğu iSmart -540074- LLP-1 2013-CZ-COMENIUS- CMP – Disleksik Çocuklar için Akıllı Teknolojik Çözümler Projesi ‘nin 3.  toplantısı 29-30 Eylül 2014 tarihinde Yunanistan’ın Selanik şehrinde gerçekleşti.
İlimizde Disleksi Farkındalığı Artıyor

Toplantıya Strateji Geliştirme Birimi’nden Proje Koordinatörü Bahri TURUNÇ, Pınar DEMİR ve Şuhut Atatürk Yatılı Bölge Ortaokulu Özel eğitim öğretmeni Hülya OKUTAN katıldı.

Çek Cumhuriyeti’nin koordinatörlüğünde yürütülen Brüksel merkezli projenin diğer ortakları Malta, İtalya, Almanya, Yunanistan ve İsveç’tir. Afyon’un uygulama bölgesi olduğu bu projenin amacı akıllı bilgisayar teknolojisine dayalı malzemelerin (akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı tahtalar) eğitimin her seviyesinde her türlü eğitim kurumunda kullanılmasını etkin kılarak disleksik öğrencileri BİT ile desteklemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca disleksik öğrencilerin hafızalarını dijital olarak genişletmektir ve bu amaca ulaşmak için proje; öğrencilerin akıllı araçlarına sınıftan yazılı metinlerin ve diğer çalışma malzemelerinin aktarımını sağlayan yazılım programını geliştirmek ve öğretmenlerin sınıf ortamında anlattıkları dersi akıllı teknolojik araçlara yüklemeleri ve öğrencilerin kullanımını sağlamaktır.

Çocukların büyük bir çoğunluğu birinci sınıfa başladıktan sonra 3-4 ay içinde okuma-yazmaya başlar ve bu beceriyi kısa süre içinde geliştirirler. Doğal olarak, anne-baba olarak bizlerin beklentisi de budur. Ama maalesef okula yeni başlayan çocukların yaklaşık %10’u diğerleri kadar şanslı değildir. Onlar için okul kısa sürede kabusa dönüşür. Bu sıkıntı önlem alınmazsa bütün eğitim hayatı boyunca devam eder. Herhangi bir zihinsel sorunu, duyma ve görme engeli olmayan bir öğrenci okuma yazmada zorluk çekiyorsa ilk akla gelmesi gereken sorun disleksiolmalıdır. İlk kez 1881 yılında tanımlanan bu bozukluk, Dünya Nöroloji Federasyonu tarafından“ geleneksel eğitim ortamında, yeterli zekaya ve sosyokültürel fırsata sahip olmasına rağmen, okumayı öğrenme güçlüğü ile kendini gösteren bir bozukluk” olarak tanımlamıştır.

Dahil olduğumuz bu proje ile ilimizde disleksi ile ilgili bir farkındalık gelişimine imkan sağlanmıştır.

Ayrıca proje ekibimiz Selanik’te Atatürk’ün doğduğu evi ziyaret ettiler.  Atamızın doğduğu evi, yıllarca kitaplarda gördükleri evi yerinde görmenin heyecanını yaşayan ekibimiz , proje toplantısında giydikleri Atatürk ve Selanik temalı tişörtlerle dikkat çekerek Atamız hakkında diğer proje ortaklarına kısa bir sunum yapmışlardır.

 Karaman Mahallesi Karaman İş Merkezi Albay Reşat Çiğiltepe Caddesi No9 03100 Merkez / Afyonkarahisar - 02722137603 (PBX)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.