AFYONKARAHİSAR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizin Kültür Elçileri Yetişiyor...

"İlimin Kültür Elçisiyim " eTwinning projesi kapsamında, Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde yapılan çalışmaların açılış sergisi, 06 Mayıs tarihinde  Park Afyon AVM ’de geniş bir katılımla yapıldı.
İlimizin Kültür Elçileri Yetişiyor...

 İlimiz genelindeki okullar arasındaki işbirliği, iletişim ve bilgi alışverişini güçlendiren, öğrencilerimize aileleri ve öğretmenleri ile iş birliği içinde çalışma ortamı hazırlayan ve okulların sosyal yönlerini de vurgulayan bu projenin sosyal sorumluluk noktası olan sergi açılışı, Vali Yardımcısı  Kamil KICIROĞLU, Belediye Başkanı Burhanettin ÇOBAN, İl Milli Eğitim Müdürü Metin YALÇIN, Sivil Toplum Kuruluşu Üyeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürlerimiz, yurtdışından gelen misafirler, Okul Müdürlerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Açılışa Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof.Dr. Veysel EROĞLU, İlimiz Milletvekili Hatice Dudu ÖZKAL da  telgraf göndererek programımızı onurlandırdılar. Sergi açılışı öncesi öğrencilerimiz tarafından yöresel  kıyafet defilesi, halk oyunları gösterisi, sema gösterisi ve solo türkü dinletisi yapıldı. Açılışta konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz: ”Proje konusunun çocuklarımıza kavratılmasına ve unutulmaya yüz tutan gelenek ve göreneklerimizin ortaya çıkarılıp hem bugüne hem de gelecek nesillerimize aktarılması noktasında yapılan çalışmalara” vurgu yaptı. “Satışa sunulan ürünlerden elde edilen gelirlerin TÜRKİYE HARP MALULÜ GAZİLER, ŞEHİT, DUL VE YETİMLERİ DERNEĞİ, AFYONKARAHİSAR ŞUBESİ’ne bağışlanacağını” belirterek, hayırlı olması dilekleriyle, protokol üyeleriyle birlikte açılış kudelesini kesti.  Proje kapsamında sergi ve diğer etkinlikler  07 Mayıs 2016 Cumartesi günü de devam edecektir.

Projemiz:

“İlimin Kültür Elçisiyim” Projesi,  eTwinning projelerinin yerelde tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla Afyon il merkezi ve ilçelerinde 20 farklı okulda, Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde uygulanan bir eTwinning projesidir. Bu projede, ülkemizin doğal ve kültürel mirasını korumak ve yaşatmak için ilinin kültürel ve doğal hazinelerinin değerini bilen, bunları koruma sorumluluğuna sahip öğrenci profilini oluşturmak, öğrencilerin yaşadıkları kenti daha iyi tanımasını sağlamak, öğrencilere kültürel kimlik duygularımızı geliştiren sosyal sorumluluğu aşılamak hedeflenmektedir.

 Bu proje ile öğrencilerin geçmiş ile gelecek arasındaki bağı güçlü bir şekilde kurmayı sağlaması, tarihi ve kültürel değerleri koruma ve yaşatma bilincine ivme kazandırması ve aynı zamanda yaşadığı ilin kültür değerlerini bilen, ilini sosyal - kültürel olarak en iyi şekilde tanıyan ve bunları tanıtmak için gerekli yeterlilik ve girişimcilik becerilerine sahip gönüllü kültür elçileri yetiştirmek amaçlanmaktadır. Proje kapsamında, Eylül ayından itibaren öğretmen ve öğrenciler yoğun bir şekilde çalışarak “ İlimizin tarihî simgeleri, mimarî özellikleri, ilde gerçekleşen hikayeler, efsaneler, İlimizin yemek kültürü, online yemek kitabı oluşturma, ülkemizin millî ve dinî festivalleri, unutulmaya yüz tutmuş maniler, deyimler, yemekler ve gelenekler, ilimin eski el sanatları, mahalledeki en yaşlı kişilerle röportaj, ilimden veya bölgemden çıkmış değerler, kahramanlar” gibi konularda çalışmalar yapmıştır.

 

Sergiye gelecek ziyaretçilerin, 300 kültür elçisi öğrenci ile Afyonkarahisar’ı farklı temalarda yeniden keşfedeceği bu proje sergisindeki amacımız: kültürel değerlerimizi oluşturan ögelerimizi somut bir şekilde sergilemek ve ilimizin tanıtımına katkıda bulunmak, özlem, merak uyandırarak nostaljik bir atmosfer oluşturarak, geçmişten günümüze bir bağ kurmak ve okullarda uygulanan proje çalışmalarını halka tanıtmaktır.

06-05-201606-05-201606-05-201606-05-201606-05-201606-05-2016

Karaman Mahallesi Karaman İş Merkezi Albay Reşat Çiğiltepe Caddesi No9 03100 Merkez / Afyonkarahisar - 02722137603 (PBX)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.