AFYONKARAHİSAR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

iSmart – Disleksik Çocuklar için Akıllı Teknolojik Çözümler Projesi tanıtıldı...

İlimiz Merkez ve ilçelerinde görev yapan Rehber öğretmenlere‘iSmart –Disleksik Çocuklar için Akıllı Teknolojik Çözümler Projesi’ tanıtıldı.
iSmart – Disleksik Çocuklar için Akıllı Teknolojik Çözümler Projesi tanıtıldı...

 

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürütmekte olduğu iSmart -540074- LLP-1 2013-CZ-COMENIUS- CMP – Disleksik Çocuklar için Akıllı Teknolojik Çözümler Projesi ‘nin yaygınlaştırma faaliyetleri tüm hızıyla devam ediyor.  Afyonkarahisar Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından ilimiz Merkez ve ilçelerinde görev yapan Rehber öğretmenlere yönelik olarak 22.10.2014 tarihinde düzenlenen Sene başı Rehber öğretmen Toplantısı’nın gündem maddelerinden birini ‘’ iSmartDisleksik Çocuklar için Akıllı Teknolojik Çözümler Projesi’’ oluşturdu.

Toplamda 180 Rehber öğretmenin katıldığı toplantıda, Strateji Geliştirme Birimi’nden Proje Koordinatörü Bahri TURUNÇ uygulama bölgesi olduğumuz proje hakkında kısa bir tanıtım yaptı. Proje kapsamında okullarda Rehber öğretmenler tarafından yapılması gereken faaliyetleri anlatan Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Nihat İNAN, ‘Disleksi, zihinsel bir yetersizlik değildir ve zeka ile ilişkisi yoktur. Hatta zeka düzeyi çok yüksek çocuklarda da görülmektedir. Disleksiklerinzeka düzeyleri düşük olmadığı gibi özel yeteneklere de sahip olabilirler. İzafiyet teorisini ortaya koyan Albert Einstein,  Rönesans döneminin büyük mimarı, heykeltraş ve ressam Leonardo da Vinci´nindisleksi olduğu söylenmektedir’ dedi. Toplantıya katılan öğretmenlerimize proje tanıtımı, disleksi, disleksinin belirtileri, okul öncesi dönemde gözlenen belirtiler, ilköğretimin başında gözlenen belirtiler, disleksiklerin eğitim sürecinde karşılaştıkları sorunlar gibi konu başlıklarını ve açıklamalarını içeren proje broşürleri dağıtıldı. Son olarak öğretmenler, disleksik bir öğrencinin okul hayatında yaşadıkları zorlukları anlatan ‘ TaareZameen Par (Yerdeki Yıldızlar)’ filminin fragmanını izlediler ve bunu üzerine değerlendirmeler yaptılar. Her öğretmenin mutlaka izlemesi gereken filimin konusu: Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan Ishaan çevresi ve ailesi tarafından tembel geri zekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra tanıştığı resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir film. Ishaan derslerinde başarısız, yaptığı işlerin çoğunda tutarsız bir çocuktur, yazı yazmayı ve okumayı 3.sınıfta olmasına rağmen öğrenememiştir, kitabı her açtığında kelimeler sanki dans ediyor gibi gelir ona. Bu başarısızlığın sonucunda içine kapanık ve karamsar bir ruh haline bürünür, mutluluğu ve özgürlüğü insanlardan uzaklaşmakta bulur. Annesinin ilgisine karşın babasının katı tutumu Ishaan´ın zihinsel dünyasında gidiş gelişler yaşamasına sebep olur. Tam her şeyden ümidini kesmişken resim öğretmeni Ishaan´ın hayatını tam anlamıyla değiştirir.

 

 

Karaman Mahallesi Karaman İş Merkezi Albay Reşat Çiğiltepe Caddesi No9 03100 Merkez / Afyonkarahisar - 02722137603 (PBX)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.