AFYONKARAHİSAR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarında Devamsızlık Sorunu Masaya Yatırıldı...

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarında Devamsızlık Sorunu Masaya Yatırıldı.
Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarında Devamsızlık Sorunu Masaya Yatırıldı...

            İlimiz merkez ve ilçelerinde Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okullarında eğitim ve öğretim sisteminde devamsızlık  sayılarının azaltılması konusunda Mesleki ve Teknik Ortaöğretim okul müdürleri ve öğretmenlerine bilgilendirme toplantısı Milli Eğitim Müdürümüzü Metin YALÇIN, Şube Müdürümüz Mustafa AKÇİL, Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Yılmaz ÜLGER, Müdürlüğümüz AR-GE Biriminde görevli öğretmen Nursefa KARA ile ilimiz merkez ve ilçelerinde Mesleki ve Teknik Ortaöğretim okulu müdürleri ve öğretmenlerinin katılımı ile İbrahim Evren Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

 

            İki oturum halinde gerçekleştirilen toplantı İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN´ ın konuya ilişkin konuşmaları ile başladı. Mesleki ve Teknik Eğitim okulları idareci ve öğretmenleriyle bir araya getirdiği için Şube Müdürü Mustafa AKÇİL ´e teşekkür eden YALÇIN sözlerine öğrencilerimizin okula devam etmesinin eğitim öğretim açısından önemini vurgulayarak başladı. Devamsızlık üzerine Bakanlığımızın çalışmaları olduğunu, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün bu konuyu bir program haline getirdiğini ifade etti. Konu ile ilgili Müdürlüğümüzün "Okul Terki Yaşam Terki" projesinin TR33 Bölgesi olarak proje yazımının ilimizin gerçekleştiği söz konusu proje ile Zafer Kalkınma Ajansına müracaat ederek projenin kabul gördüğünü belirtti. Sadece ülkemizde değil diğer ülkelerde de devamsızlık konusunun bir sorun haline geldiğini ifade eden YALÇIN ilimiz açısından Devamsızlık konusunun azaltılması hem eğitim anlamında hem de akademik anlamda başarımızı arttıracağını sözlerine ekledi. Toplantının ilimiz için hayırlı ve verimli bir toplantı olması dilekleriyle sözü Şube Müdürümüz Mustafa AKÇİL´ e bıraktı. Bakanlığımızın konu ile ilgili yazılarına değinen Şube Müdürü Mustafa AKÇİL ilimizdeki mesleki ve teknik ortaöğretim okullarında Müdürlüğümüzce devamsızlığın azaltılması konusunda planlanan çalışmalar bulunduğu ve devamsızlığı azaltmak için bu çalışmaların yerine getirileceğini belirterek Bakanlığımızın bu konuya büyük önem verdiğini ifade etti. Bakanlığımızın konu ile ilgili talimatları doğrultusunda ilimizce yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

 

            Ar-Ge Biriminde görevli öğretmen Nursefa KARA devamsızlık ve okul terki ile ilgili olarak ilimizde Mesleki ve Teknik Eğitimde eğitim alan 1021 öğrenci, bu okullarda görevli 535 öğretmen,251 veli ile birlikte gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarını katılımcılar ile paylaştı. RAM Müdürü Yılmaz ÜLGER tarafından ilimizdeki devamsızlığın azaltılması konusunda katılımcıların görüş ve önerilerinin alınması amacıyla hazırlanan form tüm katılımcılar tarafından gruplar halinde doldurularak sonuçlar konu ile ilgili Müdürlüğümüzce paydaş kurumların temsilcileri ile oluşturulan bir komisyonda değerlendirmek üzere toplandı. Toplantı katılımcıların görüşleri alınmasının ardından sona erdi.

24-04-201724-04-2017

Karaman Mahallesi Karaman İş Merkezi Albay Reşat Çiğiltepe Caddesi No9 03100 Merkez / Afyonkarahisar - 02722137603 (PBX)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.