AFYONKARAHİSAR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Coşkuyla Kutlandı...

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 97. Yıldönümü ilimizde çeşitli etkinliklerle ve büyük coşkuyla kutlandı.
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Coşkuyla Kutlandı...

Atatürk Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen törene Sayın Valimiz Aziz YILDIRIM, Milletvekili Mehmet PARSAK, Garnizon ve İkmal Komutan Tuğgeneral Şahin KILIÇASLAN, Belediye Başkanı Burhanettin ÇOBAN, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram ERAY, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa SOLAK, İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN, Protokol Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin YALÇIN günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Sayın YALÇIN yaptığı konuşmada;

            “Sayın Valimiz ve Değerli konuklar;

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 97.yılını kutladığımız bugün, ülkemiz ve milletimiz için önemli bir dönüm noktasıdır. Onun için mutluyuz, onun için gururluyuz. Bu günün dünyanın tek Çocuk Bayramı olması da ayrı bir önem arz etmektedir. Bu Bayramın çocuklara armağan edilmesinin de büyük anlamı vardır. Çünkü Çocuk gelecektir, çocuk gelişimdir yükseliştir ve çocuk güvendir. 23 Nisan 1920 tarihi altı çizilmesi gereken iki önemli hususu ihtiva etmektedir. Vatanın kurtuluşu ve bağımsızlığı için başta canı, kanı olmak üzere her şeyini feda etmiş bir milletin " Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" ilkesiyle ülke yönetimine el koyması ve bu Bayramın Çocuklara armağan edilmiş olması.

23 Nisan 1920 yılında Gazi Mustafa Kemal Paşanın önderliğinde Türkiye Büyük Millet Meclis´inin açılması ve "Egemenliğin Kayıtsız Şartsız Millete" tevdi edilmesiyle karar millete geçmiş ve millet doğrudan ülke yönetimine el koymuştur. Çünkü milletimiz tarih sahnesin çıktığı günden beri destan üstüne destan yazmış ve hiç bir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiştir. Böylece 23 Nisan 1920 yılında Egemenliğin bila kayt kendisine tevdi edilmesiyle taçlandırmıştır.

Sevgili Çocuklar;

Sizler bizim aydınlık yarınlarımızsınız. Milletimizin ufku sizlerle açılacak, ülkemizin geleceği sizlerin omuzlarında yükselecektir. Geleceğimizin güvencesiz siz sevgili çocuklarımızsınız. Onun içindir ki Başkomutan Atatürk böyle bir günü tüm çocuklar için Bayram olarak ilan edip sizlere armağan etmiştir. Bundan dolayı sizlerden beklentimiz bu armağanın değerini bilip çok çalışmanız ve ülkemizi Muasır Medeniyetler seviyesinin üzerine çıkartmanızdır. Biz yetişkinlerin en büyük ödevi de sizlere bu yolda rehberlik edip yön göstermemizdir. Bizim gururumuz ve onurumuz da bu olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Bağımsızlık ve Egemenliğimizin kazanılmasında canlarını seve seve feda etmiş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha anarken, siz sevgili çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının, milletimizin "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" nı yürekten kutluyor Saygılar Sunuyorum.” diyerek sözlerini sonlandırmıştır.

 

 

Konuşmanın ardından törende Hacı Hayriye Özsoy İlkokulu Çocuk Korosu sahne aldı. Çocuk Korosu 23 Nisan Kutlu Olsun, 23 Nisan Geldi Neşeliyiz Çocuklar, Dağlar Dağlar, Bir Dalda İki Kiraz ve Muallim şarkılarını seslendirdiler. Daha sonra Naime Gevher Anaokulu Karadeniz Ront Gösterisi izleyenler tarafından büyük alkış alırken, Zeynep Sıla KOYUNCU isimli öğrenci tarafından “Hürriyet Bayramımız” isimli şiir okundu.

 

Törenin devamında Özel Gül Nesil Anaokulu öğrencilerinin sema gösterisinin ardından Yiğit Alkan isimli öğrenci tarafından ‘Atatürk ve 23 Nisan’ şiiri okundu. Kocatepe İlkokulu öğrencilerinin halk oyunu gösterisi sırasında renkli anlar yaşanırken izleyenlerin beğenisini kazandı.

 

Törenin sonuna doğru 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğünce ilk ve ortaokullar kategorilerinde düzenlenen “15 Temmuz Ruhu ve Egemenlik” konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmaları ile “Güzel Şehrim Afyonkarahisar” temalı fotoğraf yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Sayın Valimiz Aziz YILDIRIM, Milletvekili Mehmet PARSAK, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şahin KILIÇASLAN, Belediye Başkanı Burhanettin ÇOBAN ve Cumhuriyet Başsavcısı Bayram ERAY tarafından verildi.

 

 

Ödüllerin verilmesinin ardından Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinin Karadeniz Halk Oyunu gösterisiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı töreni protokol üyelerinin hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

24-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-201724-04-2017

Karaman Mahallesi Karaman İş Merkezi Albay Reşat Çiğiltepe Caddesi No9 03100 Merkez / Afyonkarahisar - 02722137603 (PBX)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.